Stopnie filtracji wody – jak działa oczyszczanie wody krok po kroku?

Amii

2025-06-09

Stopnie filtracji wody to kilka kroków do czystej i zdrowej wody, każdego dnia. Choć woda z kranu często wygląda na czystą, może zawierać wiele niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń – zarówno fizycznych, chemicznych, jak i biologicznych. Właśnie dlatego systemy filtracji wody, oparte o stopnie filtracji są coraz popularniejsze w domach, restauracjach czy zakładach przemysłowych.

W tym artykule przyjrzymy się, jak działają poszczególne stopnie filtracji!

Stopnie filtracji wody

1.Filtracja mechaniczna – pierwsza bariera ochronna

To najbardziej podstawowy i najczęściej stosowany etap w stopniach filtracji, który usuwa zanieczyszczenia fizyczne, takie jak muł, osady, rdza czy resztki z rur. Filtry mechaniczne zazwyczaj mają postać wkładów sznurkowych lub piankowych.

Dokładność filtracji waha się od 100 do nawet 1 mikrona – im mniejsza wartość, tym dokładniejszy filtr.

2.Filtracja węglowa – bezpieczna woda

Filtry z węglem aktywnym skutecznie usuwają chlor, związki organiczne, pestycydy, herbicydy, a także poprawiają smak i zapach wody. Działają na zasadzie adsorpcji – zanieczyszczenia „przyklejają się” do powierzchni węgla.

Dostępne są w dwóch formach:

  • GAC (granulowany węgiel aktywny) – większa powierzchnia kontaktu,
  • Blok węglowy (CTO) – dokładniejsze filtrowanie, również mechaniczne.

3.Zmiękczanie wody – walka z kamieniem

Twarda woda zawiera duże ilości wapnia i magnezu, które osadzają się jako kamień kotłowy w czajnikach, pralkach czy instalacjach grzewczych. Aby temu zapobiec, stosuje się zmiękczacze oparte na żywicach jonowymiennych, które wymieniają jony wapnia i magnezu na jony sodu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie zajrzyj do naszego wpisu „Co to jest twardość wody”.

4.Odwrócona osmoza – jeszcze dokładniejsze oczyszczanie

Jedna z najbardziej dokładnych metod oczyszczanie wody. Woda pod ciśnieniem przechodzi przez półprzepuszczalną membranę, która zatrzymuje niemal wszystkie zanieczyszczenia – od baterii i wirusy, przez metale ciężkie, aż po sole i azotany.

5.Ultrafiltracja – alternatywa dla osmozy

Ultrafiltacja to filtracja membranowa, która działa podobnie jak osmoza, ale z większymi porami (ok. 0,01 mikrona). Pozwala usunąć bakterie i większe wirusy, a jednocześnie zachowuje minerały w wodzie.

6.Dezynfekcja UV – światło kontra bakterie

Lampa UV emituje promieniowanie ultrafioletowe, które niszczy DNA mikroorganizmów – bakterii, wirusów, grzybów – uniemożliwiając im rozmnażanie się. Nie zmienia jednak składu chemicznego wody, więc powinna być stosowana po filtrach mechanicznych i chemicznych.

7.Mineralizacja – uzupełnienie o wartościowe minerały

Woda po odwróconej osmozie jest bardzo czysta, ale często także jałowa – bez smaku i bez minerałów. Filtry mineralizujące uzupełniają wodę w wapń, magnez, potas czy sód, przywracając jej naturalny smak i wartości odżywcze.

Podsumowanie – który system filtracji wybrać?

Wybór odpowiedniego systemu filtracji zależy od wielu czynników:

  • Źródła wody (kran, studnia, deszczówka),
  • Zanieczyszczeń, które chcemy usunąć,
  • Przeznaczenia wody (picie, gotowanie, cały dom),
  • Budżetu i dostępnego miejsca.

Bardzo często najlepiej zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy po badaniu wody będą wstanie określić jaka metoda filtracji będzie nas najlepsza.