Zacznij dzień od szklanki wody

Dagmara

2024-06-13

Doskonale wiemy, że ciało człowieka w ponad 70% składa się z wody. Woda napędza organizm do prawidłowego funkcjonowania. A odwodnienie organizmu może objawiać się sennością, bólem głowy, pogorszeniem wyglądu skóry, zaburzeniami trawienia (wzdęcia, brak apetytu). Dlatego właśnie każdy dzień warto zacząć od szklanki wody. O tym większość z nas wie, nie każdy ten nawyk wdraża w życie. Podpowiemy Wam dlaczego warto wyrobić nawyk picia wody rano.

Pamiętaj o właściwym nawodnieniu organizmu. Dzięki temu będzie on funkcjonował prawidłowo. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób uczących się.

Udowodniono, że odpowiednie nawodnienie wpływa na efektywność mózgu. Nawet o ponad 10%!

 

Ile wody powinniśmy pić?

Dzienne zapotrzebowanie na wodę zależy przede wszystkim od wieku i naszej aktywności. Wiadomo, że najmłodsi nie muszą pić tyle wody co dorośli. Wiadomo również, że osoby aktywne sportowo powinny pić wodę także w trakcie treningów. Gdybyście zastanawiali się ile wody powinniście pić, poniżej krótka ściąga.

O wodzie powinni pamiętać również Ci, którzy zmagają się z nadwagą albo nie mają nadwagi ale chcieliby pozbyć się kilku „zbędnych” kilogramów. Regularne picie wody na czczo, najlepiej z cytryną, ma zbawienne działanie dla organizmu.

Woda z cytryną między innymi:

  1. Doskonale nawadnia organizm – zawiera więcej elektrolitów niż czysta woda,
  2. Pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów – wypicie szklanki wody daje nam poczucie sytości, dzięki czemu mniej odczuwamy głód,
  3. Wspomaga trawienie – przyspiesza perystaltykę jelit,
  4. Przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Pamiętajcie, że każdego dnia organizm dorosłego człowieka traci nawet 2,5 l wody. Nie czekaj z piciem do momentu kiedy odczujesz pragnienie. Bo wtedy jest to już oznaka odwadniania się organizmu.

Co warto pić?

Na pewno domowy izotonik nie zaszkodzi 🙂 Poniżej szybki przepis:

  • litr wody,
  • 2 łyżki miodu,
  • sok z cytryny,
  • szczypta soli,

Wszystko mieszamy i pijemy.

A każdego ranka, na czczo, szklanka wody z cytryną. Na zdrowie!